Ćwiczenia służb mundurowych i ratowniczych
Dodane przez redakcja dnia Kwiecień 27 2012 13:27:08
Pcim: nagłe zdarzenie kryzysowe – praktyczne ćwiczenia służb.


[26 kwietnia 2012 r.] Równoległy do drogi krajowej nr 7 odcinek „starej zakopianki” w Pcimiu stał się areną zorganizowanych tam ćwiczeń służb mundurowych i ratowniczych. Skoordynowana akcja myślenickiej policji, zawodowych i ochotniczych straży pożarnych, ratowników medycznych, specjalistycznych jednostek neutralizujących groźne substancje, dotyczyła reakcji na katastrofę drogowa – zderzenie autokaru z cysterną przewożącą olej napędowy.
Rozszerzona zawartość newsa
Pcim: nagłe zdarzenie kryzysowe – praktyczne ćwiczenia służb.


[26 kwietnia 2012 r.] Równoległy do drogi krajowej nr 7 odcinek „starej zakopianki” w Pcimiu stał się areną zorganizowanych tam ćwiczeń służb mundurowych i ratowniczych. Skoordynowana akcja myślenickiej policji, zawodowych i ochotniczych straży pożarnych, ratowników medycznych, specjalistycznych jednostek neutralizujących groźne substancje, dotyczyła reakcji na katastrofę drogowa – zderzenie autokaru z cysterną przewożącą olej napędowy. Ciąg zdarzeń związany był, także z wcześniejszym porwaniem przez uzbrojonego napastnika wspomnianego autokaru wiozącego kibiców piłkarskich (w ich rolę wcielili się od lat współpracujący z KPP w Myślenicach uczniowie dobczyckiego liceum mundurowego). Scenariusz przewidywał, że te nagłe zdarzenia będą skutkować ofiarami, a także eskalacją zagrożenia związaną z wydostaniem się na drogę łatwopalnej substancji.

foto:KPP Myślenice
Image and video hosting by TinyPic


Segment związany z pracą myślenickich funkcjonariuszy był związany przede wszystkim z ustaleniem rozmiaru i rodzaju katastrofy, jej czasu i okoliczności, skutków, a przede wszystkim ze skutecznym zatrzymaniem napastnika, zabezpieczeniem miejsca zdarzenia, zadbaniu o płynność i drożność w ruchu drogowym oraz współorganizacją punktu informacyjnego. Jednym z głównych celów tego przedsięwzięcia było doskonalenie wzajemnej współpracy w przypadku zaistnienia sytuacji kryzysowej przez uczestniczących w akcji funkcjonariuszy i podmiotów pozapolicyjnych. Przedsięwzięcie podsumował wicestarosta powiatu myślenickiego. I Zastępca Komendanta Powiatowego Policji w Myślenicach podinsp. Robert Biela ocenił, że stawiane przed myślenickimi policjantami zadania zostały właściwie wykonane.Opracował:

asp. Szymon Sala
asystent ds. prasowo-informacyjnych
KPP w Myślenicach