Strona Główna · · Czerwiec 01 2020 23:57:18
Najczęściej czytane

Tekst alternatywny Ścieki wprost do rzeki (foto video)

Tekst alternatywny Procesja Bożego Ciała (foto video)

Tekst alternatywny Siepraw Budżet Obywatelski Sondaż

Kurtki i płaszcze damskie - zobacz na Ceneo.pl


Tekst alternatywny Łoś w Myślenicach

Tekst alternatywny Sieprawski bieg przełajowy

Tekst alternatywny Rejs po zalewie dobczyckim

Tekst alternatywny Sprawca napadu na tle seksualnym aresztowany

Tekst alternatywny Czy mieszkańcy mają kontakt z sołtysami
Metoda:na wnuczka.
Wiadomości
Powiat myślenicki: nowe formy oszustwa metodą „na wnuczka” – policja ostrzega przed pochopną wysyłką pieniędzy przekazem.


[6 września 2012 r.]
W powiecie myślenickim dali znać o sobie oszuści, którzy opisywany już wielokrotnie przestępczy proceder zmodyfikowali w ten sposób, że wyłudzoną po telefonicznej rozmowie prowadzonej przez „krewnego” gotówkę pokrzywdzeni nie oddają już podstawionej osobie, a wysyłają szybkim przelewem gotówkowym na poczcie dysponując otrzymanymi wcześniej przez przestępcę danymi odbiorcy, np. w odległej części kraju. W taki sposób starsza mieszkanka Sułkowic straciła 4 września br. kilkanaście tysięcy złotych, a następnego dnia w Sieprawiu oszuści usiłowali oszukać kolejne dwie kobiety. KPP w Myślenicach ostrzega przed działalnością złodziei i skrupulatnie bada okoliczności zgłoszonych zdarzeń.

foto:archiwum
Image and video hosting by TinyPic


Oszustka (w każdym z przypadków dzwoniącą była kobieta), korzystając z numerów stacjonarnych wytypowanych wcześniej ofiar przestępstwa, tak kierowała rozmową, aby być rozpoznaną z imienia jako daleka krewna lub wnuczka, która w związku z nagłym zdarzeniem potrzebuje gotówki. W Sułkowicach pretekstem była pilna pożyczka na obligacje. Tam, podczas rozmowy, kwestię zmienionego głosu naciągaczka tłumaczyła tym, że rozmawia przez komputer. Oszustka, wywierając presję na rozmówczyni, podała jej dane osoby, do której ma nadać gotówkę tzw. szybkim przekazem, z miejscowej poczty. Kiedy poszkodowana zorientowała się, że padła ofiarą przestępstwa na cofnięcie przelewu kilkunastu tysięcy złotych było już za późno. Około pół godziny od nadania gotówka została pobrana w jednym z dużych, odległych miast w Polsce. Myślenicka policja wraz z funkcjonariuszami z miasta, w którym zrealizowano przekaz, prowadzą w tej sprawie intensywne czynności wykrywcze.

O krok od „sukcesu” byli oszuści w Sieprawiu.
Przestępcy działali w niemal identyczny sposób, jak poprzedniego dnia. Po telefonicznej rozmowie z nieznajomą, która przedstawiła się jako krewna, mieszkanka tej miejscowości zdecydowała się na przesłanie pieniędzy na podane imię, nazwisko i adres. Na szczęście od wpłaty w okienku pocztowym dziesięciu tysięcy złotych odwiódł kobietę urzędnik z tej placówki, który nabrał słusznego podejrzenia o możliwości popełnienia przestępstwa na jej osobie i zauważył pewne niezgodności związane z procedurą wpłaty. Zawiadomił o tym natychmiast myślenicką policję. Podczas zaistniałego tego samego dnia podobnego zdarzenia inna kobieta z Sieprawia początkowo była gotowa „pożyczyć” fałszywej wnuczce 5 tys. zł, jednak sama nabrała podejrzeń co do wiarygodności rozmówczyni i do transakcji (także za pośrednictwem przekazu pocztowego) nie doszło.

Kodeks karny stanowi, że ten, kto, w celu osiągnięcia korzyści majątkowej, doprowadza inną osobę do niekorzystnego rozporządzenia własnym lub cudzym mieniem za pomocą wprowadzenia jej w błąd albo wyzyskania błędu lub niezdolności do należytego pojmowania przedsiębranego działania, podlega karze pozbawienia wolności do lat 8. Wszelkie informacje, które mogłyby naprowadzić policjantów na trop oszustów, prosimy kierować pod nr (12) 372-92-00 lub 112, 997.

Policja raz jeszcze przypomina, jakie są mogą być metody postępowania oszustów: telefonujący, po wstępie składającym się z pytań o zdrowie, komplementów, itd. twierdzi, że pilnie potrzebuje pomocy finansowej dla siebie lub kogoś innego. Może mówić, że został okradziony, popadł w długi, zachorował i wymaga kosztownego leczenia, uległ wypadkowi, jest szantażowany, musi wręczyć komuś łapówkę, a jego życie, zdrowie są zagrożone. Pomysłowość oszustów w tej materii jest nieograniczona. Częstym pretekstem do wyłudzenia gotówki od starszej, samotnej osoby jest trafiająca się „niepowtarzalna” okazja do szybkiego wzbogacenia się, udział w jakimś intratnym biznesie. Z policyjnej praktyki wynika, że starsze osoby bywają bardzo podatne na manipulację oszusta, który chce pozyskać ich pieniądze pod pretekstem deklarowanego (a rzecz jasna fałszywego) związku z Kościołem (np. prowadzonej działalności charytatywnej, organizowania pielgrzymki, itd.).

Do tej pory – najczęściej – oszust, który nawiązywał kontakt z ofiarą, po uzyskaniu akceptacji rozmówcy i jego gotowości do wyłożenia gotówki, po pieniądze nie stawiał osobiście i wysyłał po nie „zaprzyjaźnionego” kolegę, kuzyna, szefa, przyjaciółkę, itd. Dla uwiarygodnienia podawał wcześniej pełne imię i nazwisko odbiorcy, opisywał jego wygląd. Zdarzały się przypadki, że oszuści za niewielką opłatą „wynajmują” jako pośredników bezdomnych, co daje dodatkową gwarancję zachowania przez nich anonimowości i bezkarności. Jak wynika z treści informacji zawartej na wstępie naciągacze stale udoskonalają swój przestępczy proceder.

Oczywiście zdobycie podstawowych informacji o osobie, rodzinie, którą interesują się przestępcy, może mieć miejsce już wcześniej, np. w banku (wychwytywanie danych osobowych, śledzenie, podsłuchiwanie rozmów), a miejscem „polowania” są także rozmaite urzędy, siedziby spółdzielni mieszkaniowych, miejsca, gdzie starsi ludzie opłacają czynsz za mieszkanie, wreszcie sklepy, supermarkety czy nawet kościoły (nawet pozornie niewinna rozmowa z sąsiadami przyszłej ofiary). Jeśli złodziejskie starania są skuteczne, to przy znajomości adresu i nazwiska osoby, ustalenie numeru jej telefonu jest już bardzo proste. Policja w dalszym ciągu zaleca dyskrecję w posługiwaniu się na forum publicznym „wrażliwymi danymi”.

Z informacji zawartych w policyjnych postępowaniach wynika kolejne poważne ryzyko, związane z wizytą w mieszkaniu nieznanych nam osób. Opis zdarzeń kryminalnych daje wskazówkę, że warto być czujnym zwłaszcza wtedy, kiedy odwiedzających nas nieznajomych jest dwóch lub więcej. Jeśli dojdzie do sytuacji, że wejdą do mieszkania, zdarza się, że jedna z tych osób odwraca uwagę przyjmującego, a druga plądruje pokoje i kradnie – ze zdumiewającą łatwością docierając do miejsc, w których ludzie chowają pieniądze i wartościowe przedmioty. Znane są przypadki, gdy oszuści podszywają się pod pracowników spółdzielni, instytucji państwowych, opieki społecznej, strażaków, różnych służb technicznych, itp. Niejednokrotnie pomaga im w tym powieszona przez administratorów osiedla na klatce schodowej kartka z informacją o planowanym sprawdzeniu w mieszkaniach np. wentylacji lub liczników gazowych. Wówczas przestępcy, o określonej w zawiadomieniu porze, pukają do drzwi i podszywając się pod urzędników np. bezprawnie pobierają opłaty, a nawet usiłują splądrować mieszkania nieostrożnych lokatorów. Wszystkim opisywanym działaniom przestępców sprzyja także to, że obecnie niemało starszych domowników pozostało w domach samych, a ich dzieci, wnuki, krewni, pracują, uczą się poza miejscem zamieszkania.

Poszkodowani przez oszustów przestrzegają przed łatwowiernością i naiwnością. Do ich spostrzeżeń przyłączają się policjanci, zalecając nieufność, ograniczone zaufanie do wszystkich obcych odwiedzających nasze domy lub dzwoniących do nas. Policja prosi, aby:

 absolutnie nie przekazywać ani złotówki nieznajomym, przysłanym do nas przez będącego w potrzebie członka rodziny lub po namowie podejrzanej osoby jakimkolwiek transferem: pocztowym czy elektronicznym (lepiej być skrajnie podejrzliwym, niż w kilka chwil wszystko stracić),
 zachować zimną krew i weryfikować podawane – często dramatyczne – opisy przypadków jakie spotkały telefonicznego rozmówcę,
 w razie wątpliwości przekazać słuchawkę innemu domownikowi, jeśli jest w mieszkaniu,
 wypytać o zwrotny numer telefonu i po potwierdzeniu prawdziwości podanych informacji, oddzwonić,
 nie ukrywać faktu takiej rozmowy lub rozmów przed innymi członkami rodziny,
 naturalnie, każdorazowo, jak najszybciej zgłaszać policji o dokonanym oszustwie, jego próbie lub choćby podejrzeniu, że może zaistnieć; aby działanie policji było skuteczne mogą decydować minuty,
 nie wierzyć okazjom do łatwego wzbogacenia się, wzmóc uwagę na domokrążców oferujących do sprzedaży podejrzane towary,
 sprawdzać dane (z dokumentu i w okularach) każdego podającego się za urzędnika, montera, elektryka, policjanta, w razie wątpliwości – każąc mu pozostać za drzwiami –dzwonić do siedziby podmiotu, z którego go wysłano, po potwierdzenie,
 osobie, która np. wchodzi do naszego mieszkania, informując nas, że źle się poczuła podać szklankę wody na korytarzu, nie wpuszczać do środka; dobrze jest przy tym zawołać sąsiadów lub po prostu zadzwonić po pogotowie.
 pamiętać o tym, że żadna z szanujących się instytucji nie ma w zwyczaju pobierać gotówki w mieszkaniach klientów, a opłaty np. za media regulujemy najczęściej w okienku kasowym lub przelewem na konto bankowe firmy, z którą korespondujemy już od – zazwyczaj – dłuższego czasu,
 jeśli potencjalnymi ofiarami takich działań mogą być nasi krewni – koniecznie rozmawiajmy z nimi o metodach jakimi posługują się oszuści, umiejmy ich przestrzec zanim dojdzie do przestępstwa, w którym często ludzie w jednej chwili pozbywają się wszystkich lub większości z trudem zgromadzonych oszczędności (ważne!).


Opracował:

st. asp. Szymon Sala
asystent ds. prasowo-informacyjnych
KPP w Myślenicach
redakcja dnia wrzesień 07 2012 19:47:41
0 Komentarzy · 810 Czytań · Drukuj
Komentarze
Brak komentarzy.
Dodaj komentarz
Zaloguj się, żeby móc dodawać komentarze.
Oceny
Dodawanie ocen dostępne tylko dla zalogowanych Użytkowników.

Proszę się zalogować lub zarejestrować, żeby móc dodawać oceny.

Brak ocen.
Menu strony
Polecamy
Sufi w tulipanach

Sufi w tulipanach
Na Forum
Najnowsze Tematy
Internet światłowodowy
Wybory Samorządowe 2018
Nowi dyrektorzy szkó...
Radio Taxi
Czas wolny
Najciekawsze Tematy
Bieg sieprawski [11]
Nudy Nudy Nudy [7]
Szczepienie psów [7]
awaria kosiarki [7]
Kim jesteśmy? [6]
Wyszukaj w serwisie
Szukaj:
Newsy Forum
Online
Gości Online: 2
Brak Użytkowników Online

Zarejestrowanch Uzytkowników: 189
Najnowszy Użytkownik: Sylwia
Statystyki
stat4u
z.d

========== ============ ----------------- ------------------- ------------------- ===========

Załóż : Własne Darmowe Forum | Własną Stronę Internetową | Zgłoś nadużycie | okazjanazakupy.pl